Metoda Tippinga

Radykalne Wybaczanie (Metoda Tippinga)

Metoda - w oryginale: Radical Forgiveness została stworzona przez Colina Tippinga i opisana w książce wydanej po polsku w roku 2005. Podstawowa teza metody zakłada, że żyjemy jednocześnie na dwóch płaszczyznach: duchowej i fizycznej. W jaki sposób zajmować się stroną fizyczną, najczęściej wiemy. Duchowość kojarzona jest zazwyczaj z religią i przyjętym w niej nakazem wybaczania krzywd, puszczania w niepamięć. Tipping sprzeciwia się takiemu podejściu, kładzie nacisk na głębszą analizę sytuacji, w których mamy żal i poczucie krzywdy. Dowodzi, że każdą trudną sytuację można wykorzystać do wzrostu, rozwoju i lepszego zrozumienia siebie. Stworzył narzędzia, np. Arkusz Radykalnego Wybaczania, zawierający punkty do wypełnienia, w których przyglądamy się krok po kroku okolicznościom, w których doznajemy poczucia krzywdy. Autor uważa, że często jesteśmy uzależnieni od „bycia ofiarą”, z czym powinniśmy sobie poradzić w pierwszej kolejności. Celem jest zrozumienie jak doszło do konfliktu, zranienia, skrzywdzenia czy straty. Metoda uczy dostrzec doskonałość i logikę, tam gdzie doznajemy przerażenia i niemocy.

Metoda Tippinga a radzenie sobie z emocjami

Metoda Tippinga zakłada 5 etapów wychodzenia z trudnych uczuć, takich jak:

poczucie krzywdy, poczucie braku bezpieczeństwa i lęk. Dwa pierwsze etapy to:

  1. utożsamienie z poczuciem „bycia ofiarą”,
  2. wyrażenie związanych z tym uczuć.

Tych elementów brakuje w tradycyjnym wybaczaniu i stąd jest ono mało skuteczne. Wyrażenie emocji jest ze świata fizycznego i dopiero w dalszych etapach można pójść dalej do świata związanego z duszą.

Radzenie sobie z emocjami – praca w grupie

Tipping opracował również inne narzędzia, takie jak: program grupowego procesu wybaczania "Ceremonia w Kręgu" oraz gra planszowa pod nazwą "Satori". Gra pozwala w subtelny sposób uwolnić się od negatywnych emocji. Uczestnicy wspierają siebie wzajemnie w drodze do wybaczenia sobie i innym.

Metoda Tippinga – Warszawa i okolica

Działające na terenie miasta Warszawa Centrum Rozwoju Osobistego pracuje w oparciu o metodę Tippinga oferując swoim klientom pełne spektrum narzędzi, takich jak radykalne wybaczanie, program grupowego procesu wybaczania oraz grę planszową. Narzędzia nasz trener rozwoju osobistego dobiera indywidualnie do potrzeb i oczekiwań Klienta. Ceremonię w Kręgu organizujemy dla min. 8 osób, gra Satori przeznaczona jest dla grupy od 2 do 5 osób.

Duchowa perspektywa, to koncepcja która mówi, że wszystko co nam się przydarza, ma swój sens i cel. Zakłada, że dusza każdego człowieka prowadzi go w stronę uzdrowienia ran emocjonalnych. Zazwyczaj konfrontuje nas z naszymi niedoskonałościami w celu ich poznania i zaakceptowania, w imię zasady „(...)pokochaj siebie, bo jeśli nie pokochasz siebie, nie pokocha Cię nikt inny” Osho - Księga mądrości (Siedem Punktów Treningu Umysłu). Jeśli czegoś nie akceptujemy, odrzucamy to nie przyglądając się, w następstwie nie możemy tego zmodyfikować.

Czy radykalne wybaczanie może być szkodliwe?

Książka Colina Tippinga jest pozycją powszechnie dostępną, co oznacza, że może po nią sięgnąć praktycznie każdy – niezależnie do tego, czy jest przygotowany do pracy z metodą autora, czy też nie. Wiele osób, które starają się samodzielnie wprowadzić radykalne wybaczanie w swoim życiu stosuje tę metodę w niewłaściwym momencie i w niewłaściwy sposób. Nie jest to wynikiem niewiedzy, ale naszych przyzwyczajeń oraz wyuczonego sposobu postrzegania rzeczywistości oraz tego, co się nam przydarza. Dlatego pracę z trudnymi emocjami polecamy rozpocząć pod okiem eksperta wyspecjalizowanego w metodzie Tippinga. Wówczas mamy pewność, że jej stosowanie nam nie zaszkodzi, a jednocześnie od początku uczymy się ją wykorzystywać w prawidłowy sposób.

Poniżej linki do przykładowych narzędzi Metody Tippinga, zachęcam do wypełnienia w celu zapoznania się z Metodą:

Arkusz Radykalnego Wybaczania (wg. Colin Tipping)

Arkusz Radykalnej Samoakceptacji (wg Colin Tipping)

Osoby zainteresowane rozpoczęciem terapii indywidualnej lub grupowej z użyciem metody Tippinga zachęcamy do kontaktu.