BLOG

Ross Campbell (1936 – 2012) amerykański psycholog, autor poradników ramach przybliżenia czytelnikom poziomów okazywania gniewu posegregował zachowania w tzw. „drabinę gniewu”.

Gniew można okazywać w różny sposób, ale najczęściej jesteśmy  świadkami niedojrzałych sposobów jego okazywania. Małżonkowie krzyczą na siebie, obrzucają się wyzwiskami, mszczą się wchodząc w pozamałżeńskie romanse. Pracownicy źle pracują, oszukują swoich pracodawców. Dyrektorzy poniżają pracowników, a pracownicy podkopują autorytety swoich zwierzchników. Ogromna ilość problemów w każdej organizacji ma związek  personelem, ponieważ ludzie tłumią swój gniew, aż nadchodzi moment w którym zostaje on ujawniony w gwałtowny i niewłaściwy sposób. „Jedną z najważniejszych prawd na temat gniewu bez względu na to, kogo on dotyczy; pracowników, związków zawodowych, rządów państw czy nastolatków, jest ta że na pewno się pojawi”. Specyfiką gniewu jest jego kumulowanie i z czasem coraz trudniej utrzymać go pod kontrolą. Dojrzałe wyrażanie gniewu polega na dostrzeżeniu i stłumieniu gniewu w zarodku lub, gdy to się nie udaje, wentylowanie go powoli, aż do zniwelowania.

Nie jest problemem ludzkim odczuwanie gniewu, to normalna emocja jak inne, ważny jest sposób radzenia sobie z gniewem, a tego uczymy się jako dzieci w procesie dorastania. Są różne sposoby radzenia sobie z gniewem, warto przyjrzeć się z którego korzystamy i może wybrać lepszy…